14 rocznica śmierci Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku.  Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg, pedagog i kapłan.  W 1958 roku został biskupem, a w czerwcu 1967 roku  kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego Drugiego.

16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął 22 października. Sześć lat po śmierci został beatyfikowany. Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci: w 2014 roku wraz z Janem XXIII, został uznany za świętego.

Jego pontyfikat trwał 27 lat i był trzecim pod względem długości w dotychczasowej historii Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II nazywany jest papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów  a także wszystkie zamieszkane kontynenty. Dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył też 144 podróże po Włoszech. Wylicza się, że przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

Podobne wpisy