03 lipca 2019 roku minęło 90 lat od powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie. Główne obchody jubileuszowe odbywały się 6 lipca i zaczęły się od odprawienia uroczystej Mszy świętej przez Księdza kapelana i Proboszcza w jednej osobie – Wiesława Kondratowicza.
 
 

Dzień wcześniej, uroczystości odbywały się na cmentarzu, gdzie strażacy oddali cześć nieżyjącym poprzednikom. Po zbiórce przed cmentarzem uformowaną kolumnę wprowadził na cmentarz Naczelnik OSP.  Krótkie wystąpienie  Prezesa OSP – Szczepana Wojtczaka poprzedziło złożenie pod krzyżem usytuowanym na cmentarzu symbolicznych: wiązanki kwiatów przez  delegacje  dziewcząt MDP oraz zapalonego znicza  przez delegacje strażaków. Wspólną modlitwę poprowadził kapelan OSP ksiądz prałat Wiesław Kondratowicz.
 
 
 
 
 
 
 
 
Po Mszy świętej, orkiestra dęta z Nowej Wsi poprowadziła korowód do remizy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości jubileuszowe, podczas których powitano wszystkich zebranych, wręczono odznaki i medale, podziękowania za współpracę, a także wysłuchano wystąpień i życzeń gości. Prezes OSP Kowalew, przedstawił historię i osiągnięcia naszych strażaków, a było ich bardzo dużo. OSP Kowalew to złoci medaliści Olimpiad Pożarniczych w Herning w 1997r., Kuopio w 2001r. i Varażdin w 2005r. oraz Mistrzowie Polski zawodów w Lądku w 2000r. ,w Parczewie w 2004r. i w Lądku w 2008r. W 2000 r. w Częstochowie podczas X Krajowych zawodów wg regulaminu polskiego kowalewianie zdobyli złoty medal i wygrali m.in. samochód – Lublin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dziękuję Pani Marcie Kowcik-Piechockiej za udostępnienie zdjęć z cmentarza oraz z remizy
Administrator strony parafialnej 
 
 
 

Podobne wpisy