Triduum Paschalne rozpoczęło się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej i trwa do Niedzieli Zmartwychwstania.

Grób Pański

Msza Wieczerzy Pańskiej Przypomina Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im i ich następcom w kapłaństwie, aby je ofiarowali. Ma ona także szczególne znaczenie dla kapłanów, gdyż nawiązuje do ustanowionego przez Chrystusa w czasie ostatniej wieczerzy sakramentu kapłaństwa. Podczas homilii Ks. Proboszcz, Wiesław Kondratowicz nawiązywał do sakramentu kapłaństwa oraz podkreslił, że Kościół jest święty Świętością Boga, który mieszka w nim.

W Wielki Piątek – dniu śmierci Chrystusa sprawowana była Liturgia Męki Pańskiej. W czasie homilii, Ksiądz Jerzy Siwik nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia:

„Nie ma się co dziwić, gorszyć i niepokoić tym, że Kościół jest stale krzyżowany; jak Chrystus zwyciężył na krzyżu, tak i Kościół zwycięża na krzyżu i przez krzyż.”

Liturgia Męki Pańskiej

Jest to dzień szczególnej adoracji Krzyża.

 

Adoracja Krzyża

 

Zgromadzeni poprzez pocałunek oddają cześć wcześniej odsłoniętemu Krzyżowi, po drodze wbijając gwóźdź, jako symbol grzechu.

Wbicie gwoździa - symbol grzechu
 

 

Wierni całują Krzyż

Wielkopiątkowa liturgia została zakończona przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Monstrancja została przykryta białym welonem,  a wartę przy Grobie pełnili nasi strażacy (OSP Kowalew). W tym roku służbę wartowniczą pełniły również dziewczyny z OSP.

Przeniesienie Jezusa do Grobu Pańskiego
 

 

Jezus w grobie położony
 

 

Straż przy grobie

Pod przewodnictwem kapłanów: Ks. Jerzego Siwika i Ks. Wiesława Kondratowicza odbywała się adoracja, która trwała również w sobotę.

W Wielką Sobotę na Mszy Świętej, oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej miała miejsce Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Na zakończenie uroczystości Triduum Paschalnego odbyła się procesja rezurekcyjna, po zakończeniu której Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za zaangażowanie i udział w uroczystościach paschalnych. 

 

 

 

Podobne wpisy