3 maja to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Maj, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. W tych dniach, w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach codziennie odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Mario spójrz słońce zachodzi
mija kolejny dzień Twojej miłości 

a jutro będzie już maj
Twój ulubiony miesiąc 
wiosna rozsiądzie się
przy kapliczce
Ty zaś troskliwa Matka
gniazdo jaskółce uwić pozwolisz
nad głową 

a wieczorem przyjdą rozmodleni
litanię śpiewając
i o wstawiennictwo prosząc 
sąsiedzi z wioski 

łagodnie spojrzysz
na wiercące się maluchy
które uklęczeć spokojnie nie mogą
i skubią kwiaty
i wzrokiem za pisklętami błądzą 

uśmiechniesz się Matko
i szczęśliwa będziesz
że znów w odwiedziny przyszli 

Aldona Jańczak

Fot. kapliczki Z. Hain

Podobne wpisy