W niedzielę, 29 sierpnia 2010 roku miały miejsce dożynki miejsko-gminne, które odbyły się w Kowalewie. Dożynkowe święto rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą celebrowaną przez Księdza Proboszcza – Wiesława Kondratowicza.

 

Ksiądz Proboszcz celebruje Mszę świętą
Ksiądz Proboszcz celebruje Mszę świętą


Barwny korowód z udziałem starostów, asystentów dożynek, pocztów sztandarowych, a także gospodarza dożynek – Niny Bandosz, sołtysa wsi oraz zespołu tańca ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” wyruszył spod remizy strażackiej, by wziąć udział w dożynkowej Mszy św.

Barwny korowód dożynkowy wyrusza do Kościoła
Barwny korowód dożynkowy wyrusza do Kościoła
 
We Mszy  świętej wzięli także udział licznie przybyli parafianie oraz zaproszeni goście. 

Goście i parafianie uczestniczą we Mszy świętej
Goście i parafianie uczestniczą we Mszy świętej
 
Ksiądz Prałat w swojej homilii nawiązał do elit społecznych (duchowieństwa, ludzi kultury, sportu, nauczycieli itp.). Stwierdził, iż Pan Jezus upomina nas wszystkich, że każdy człowiek powinien służyć innymi i nie powinien poddawać się pysze, którą każdy w sobie posiada. Powinniśmy się jej wyzbywać poprzez konkretne działania. W dalszej części nauki kapłan przekonywał, że rolnicy również należą do elity, bo służą społeczeństwu swoją pracą i są blisko Boga. To właśnie rolnicy mają ogromną świadomość, że nawet najnowocześniejsze technologie w rolnictwie nie zapewnią plonów, bo tak naprawdę one zależą od Boga. W tym roku rolnicy szczególnie tego doświadczyli. Na koniec Ksiądz proboszcz zaapelował, by nie ośmieszać rolników, co często się zdarza we współczesnym „cywilizowanym” świecie.

Ksiądz Prałat wygłasza homilię
Ksiądz Prałat wygłasza homilię
Następnie, podczas ofiarowania przybyłe delegacje złożyły dary. 
 
Następnie, podczas ofiarowania przybyłe delegacje złożyły dary.
Delegacje składają dary.

 Uroczystą Mszę dożynkową uświetnił chór pod kierunkiem Magdaleny i Tomasza Łuczaków.

Chór parafialny
Chór parafialny

Magdalena i Tomasz Łuczakowie
Magdalena i Tomasz Łuczakowie

Po  Mszy świętej odbyła się dalsza część uroczystości na terenie przyległym do strażnicy. Po odśpiewaniu hymnu i części oficjalnej, miał miejsce obrzęd dożynkowy.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły w Kowalewie przedstawiając mini musical oraz zespół ludowy „Poligrodzianie”.

 

Uczniowie klasy III podczas tańca
Uczniowie klasy III podczas tańca
 
Uczniowie zaprezentowali mini musical
Uczniowie zaprezentowali mini musical
 
Na dożynkach nie zabrakło również czegoś dla ciała czyli ciasta i grochówki. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

 

Podobne wpisy