Po raz kolejny w sierpniu 2014 zorganizowano dla prawie stuosobowej grupy dzieci i młodzieży z Kowalewa i okolic „Bezwyjazdowe  – Odjazdowe  Wakacje” podczas których można było się zmierzyć z niejednym wyzwaniem, bez konieczności dalekich wyjazdów i dużych nakładów finansowych.
 

 


 Akcja została zorganizowana jako inicjatywa członków KST DOM, pracowniczego wolontariatu „Ludzie o Wielkich Sercach” Gaspol SA, Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, Ochotniczej Straży Pożarnej Kowalew, Koła Gospodyń Wiejskich w  Kowalewie oraz licznych mieszkańców, którzy przyłączyli się do akcji wspierając ją materialnie i finansowo. Głównym motorem działań była Pani Małgorzata Walendowska (przyp. administratora strony).
Powodzenie i zakres akcji działały jak magnes i przyciągały kolejnych uczestników ale również kolejnych wolontariuszy.

 

 
W ramach akcji zorganizowano między innymi: wyjazd na basen i kręgielnię, wielozadaniową grę terenową, dzień gier i zabaw z XX wieku, występ iluzjonisty, maraton zumby, pokaz baniek mydlanych, projektowanie strojów, mecz piłki nożnej oraz piłki siatkowej, instruktaż udzielania pierwszej pomocy, rajd rowerowy i ognisko.
 
 
 
Planowaliśmy również noc pod namiotami i kino plenerowe, które ze względu na złą pogodę zostały nieco zmodyfikowane i przeniesione do pomieszczeń zamkniętych.
Akcja odbywała się pod hasłem „W wakacyjnym planie niejedno wyzwanie”  – a wyzwań było wiele zarówno dla dzieci młodzieży, ale także dla wolontariuszy i organizatorów.

Jednym z takich wyzwań był Dzień Łasucha podczas, którego 12 gaspolowskich wolontariuszek i 6 pań z Koła Gospodyń Wiejskich podjęło się aby upiec 300 sztuk gofrów. Pracy było co niemiara, w kuchni było głośno i gwarno a gofry podane z bitą śmietaną i owocami były bardzo pyszne.

Do akcji przyłączyło się również Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pleszewa, które zorganizowało dla uczestników strzelanie z wiatrówki. Panowie Teofil Fengier i Mieczysław Koch, w towarzystwie Króla Bractwa Jerzego Krawczyka uczyli obcowania z bronią, a trafienie do celu wcale nie było takie proste i okazywało  się dla strzelających nie lada wyzwaniem.

 

Kulminacyjnym punktem tygodnia pełnego wydarzeń, był przyjazd Gaspol Team i wyczekiwanie w napięciu, czy warunki pogodowe pozwolą na postawienie balonu. Udało się!
Balon w całej swej okazałości wzbudzał zachwyt od dzieci po dorosłych. Wielkim przeżyciem była możliwość lotu na uwięzi, z której skorzystali wszyscy chętni. Balon na tle kowalewskiego nieba imponująco się prezentował,  a widoki z wysokości, z kosza balonu były przepiękne.

 

 

Współpraca wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w akcję przyniosła wszystkim wiele satysfakcji i zadowolenia  a bezcenna radość dzieci jest powodem by już dziś planować kolejne przedsięwzięcia.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania niżej wymienionym instytucjom i osobom prywatnym, które w sposób finansowy bądź rzeczowy wsparły akcję 'BEZWYJADOWE – ODJAZDOWE WAKACJE 2014″

 • GASPOL SA WARSZWA – oddział w Pleszewie
 • Ksiądz Prałat Wiesław Kondratowicz
 • Teatr Prawie Wielki – dochód z przedstawienia „Pchła Szachrajka”
 • Robert Damski z Bydgoszczy
 • Piotr Kusiakiewicz z Pleszewa
 • Leszek Gogoliński
 • UMIG Pleszew
 • OSM – Kowalew – Dobrzyca
 • T. G. J. Vogt
 • M. K. Zdunek
 • Z. D. Ferenc
 • Firma COCA – COLA
 • Haft SA Kalisz
 • Big Star Kalisz
 • Koło Gospodyń Wiejskich Kowalew

Jako wolontariusze zaangażowali się:

 • Członkowie KST DOM, nauczyciele z ZSP KOWALEW: Małgorzata Baron-Galewska, Ewa Leśniewska, Mirela Robakowska, Teresa Zielińska, Monika Kowalska, Małgorzata Maniak, Małgorzata Barańczyk, Aldona Jańczak, Ryszard Michalski

 • Pracowniczy wolontariat Gaspol SA „Ludzie o Wielkich Sercach”: Małgorzata Walendowska, Sławomira Kulka, Marta Frączyk, Anna Pawłowska, Małgorzata Borkowska, Wiesława Neyder, Agnieszka Kosińska, Sylwia Tomaszewska, Jolanta Matuszczak, Natalia Rozwadowska, Anna Sobczak, Izabela Łopatka, Monika Wasiewicz, Katarzyna Szymoniak, Krzysztof Klonowski, Paweł Pawlak, Jarosław Woliński, Piotr Haak, Leszek Buchman
 • OSP Kowalew: Szczepan Wojtczak, Jacek Mikuła, Marcin Rozwadowski, Przemysław Karaś
 • KGW Kowalew: Halina Zając, Teresa Urbaniak, Krystyna Śmigielska, Aleksandra Wiśniewska, Gabriela Grabarek, Krystyna Wojtczak
 • Ewa Rutkowska
 • Iwona Kaczor
 • Agnieszka Wojciechowska
 • Małgorzata Zaradna
 • Agnieszka Burakowska
 • Magdalena Sopniewska
 • Justyna Kromolicka
 • Patryk Walendowski
 • Weronika Potarzycka
 • Kinga Zmuda
 • Joanna Wiśniewska
 • Edward Bednarek
 • Kurkowe Bractwo Strzeleckie Pleszew: Jerzy Krawczyk, Teofil Fengier, Mieczysław Koch
 • Załoga balonowa Gaspol Team z kapitanem Arkadiuszem Iwańskim

Małgorzata Walendowska

 

 

Podobne wpisy