Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęło się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

Po liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Adoracji na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa.

Wielki Piątek był dniem żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się Najświętszej Eucharystii, tylko liturgię Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii.


Przed ołtarzem kapłan pada na twarz

 

Na zakończenie Liturgii Słowa odbyła się uroczysta modlitwa powszechna. W wezwaniach prosiliśmy Boga, aby miał w opiece cały świat. Podczas adoracji Krzyża, kapłan odsłaniał krzyż, śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”.

 
Po liturgii, przez godzinę trwała adoracja Grobu Pańskiego dla dorosłych prowadzona przez księdza, a następnie adoracja dla młodzieży. Wartę przy grobie pełnili nasi strażacy (OSP Kowalew).
 

 
Wigilia Paschalna rozpoczęła się w Wielką Sobotę przed kościołem o godz. 22.00, od poświęcenia ognia i paschału. Uroczysta Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego zakończyła się procesją rezurekcyjną.
 

 

 
 
 

Podobne wpisy