Chór parafialny przy Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie wziął udział w dniach 27 – 30.05.2017 roku w festiwalu muzyki w partnerskim mieście Spangenberg. Wizyta w Niemczech była też okazją do świętowania 20 lat kontaktów obu miast oraz francuskiego Saint Pierre D’Oleron.
 
 {youtube}BBC2WpRbSoc{/youtube}


  

 

Chór został powitany przez przyjaciół z miast partnerskich oraz przez przedstawicieli hiszpańskiego miasta Carinena. W niedzielę w godzinach dopołudniowych gospodarze zorganizowali wycieczkę nad jezioro Edersee – znajdujący się w Hesji jeden z największych zbiorników wodnych tego typu w Niemczech. Charakterystycznym elementem jeziora jest 48 – metrowa tama zwana Edertalsperre. Miejsce to z pięknymi widokami i różnorodnością krajobrazu zrobiło duże wrażenie na zwiedzających. W drodze powrotnej grupa odwiedziła jeszcze okazałą katedrę katolicką w malowniczej heskiej miejscowości Fritzlar, w której spontanicznie chór zaśpiewał jeden z utworów ze swojego bogatego repertuaru.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem gości zagranicznych oraz koncert naszego chóru. Kolację poprzedziło odsłonięcie szyldów partnerskich na miejscowym ratuszu. W trakcie uroczystej kolacji podkreślono 20 lat kontaktów partnerskich pomiędzy naszymi miastami, a także wymieniono się tradycyjnie prezentami. Główną atrakcją wieczoru był występ naszego chóru, który zaprezentował się na scenie w kilku odsłonach i zebrał owacje na stojąco od zaproszonych gości. Występ na bis uatrakcyjnił Pan Tomasz Łuczak, mąż dyrygentki Pani Magdaleny Łuczak, na co dzień solista Opery Szczecińskiej. Kilka próbek jego głosu we fragmentarycznych zaśpiewach operowych wzbudziło podziw i długie brawa publiczności.
W poniedziałek chór po przedpołudniowych próbach w kościele w Spangenbergu wystąpił jako jedna z gwiazd na Festiwalu Chóralnym, odbywającym się w amfiteatrze na pogórzu zarządzanym przez fundację Hilmmelsfels. Ten koncert z pewnością na długo pozostanie w pamięci publiczności i chórów. Było to bowiem wydarzenie potwierdzające chęć współdziałania różnych nacji w tym trudnym dla Europy czasie. Tu akurat sposobem wyrazu była muzyka i śpiew. Chór z Kowalewa również tym koncertem pokazał klasę swej śpiewaczej sztuki i został bardzo gorąco przyjęty przez międzynarodową publiczność.
 
 
 
 
 

Podobne wpisy