Bliżej natury – bliżej siebie – pod takim hasłem odbył się w dniach od 28.07 do 6.08.2010  obóz profilaktyczno – wypoczynkowy młodzieży z Kowalewa w Krynicy Zdrój w Beskidzie Sądeckim.

 
To był już czwarty obóz profilaktyczno – wypoczynkowy zorganizowany wspólnie przez Katolickie Stowarzyszenie Trzeźwości „Dom” z Kowalewa, Radę Rodziców oraz ZSP w Kowalewie. Komendantem obozu był ksiądz prałat Wiesław Kondratowicz, a opiekę nad młodzieżą nieodpłatnie sprawowały: Małgorzata Baron – Galewska, Mirosława Czamańska, Ewa Leśniewska, Mirela Robakowska, Aurelia Walendowska i Teresa Zielińska. Młodzieży towarzyszył także ksiądz kleryk Krystian Zmyślony.

Obóz był realizowany w ramach projektu „Bliżej natury – bliżej siebie” i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Program obozu był bardzo bogaty. Składały się na niego warsztaty profilaktyczne prowadzone przez opiekunów, wędrówki górskie, zwiedzanie okolicznych obiektów turystycznych oraz inne atrakcje obozowe.

Warsztaty prowadzone były w 5 grupach i dotyczyły w tym roku sposobów radzenia sobie ze złością oraz zachowań asertywnych. Głównym celem warsztatów było wskazanie młodzieży sposobów postępowania w trudnych sytuacjach bez sięgania po różnego rodzaju używki.

Centralnym punktem każdego dnia obozowego była Msza Święta odprawiana w intencji uczestników obozu, a wieczorem odbywał się bilans, w czasie którego każdy miał możliwość podsumowania swoich przeżyć w ciągu dnia.

Jedną z głównych atrakcji obozu były wędrówki górskie. Wszyscy uczestnicy brali udział w wędrówkach do  Wąwozu Homole (Małe Pieniny), Rezerwatu Białej Wody oraz na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się na obszarze gminy Muszyna w pobliżu Krynicy-Zdroju.

Dużą radość sprawił uczestnikom obozu wjazd kolejką linową na Górę Parkową w Krynicy, wyciągiem krzesełkowym na Wierchomlę oraz zjazd kolejką gondolową z Jaworzyny Krynickiej.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się liczne atrakcje turystyczne. Już w trakcie drogi do Krynicy grupa zwiedziła dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach i muzeum zegarów w Jędrzejowie.   
W następnych dniach wraz z przewodnikiem młodzież zwiedzała Krynicę i próbowała wód mineralnych w pijalni znajdującej się w uzdrowiskowej części tej miejscowości. Uczestnicy podziwiali pochodzący z II połowy XIV wieku  zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu.
 
 
Mieli okazję także dowiedzieć się jak działa rozlewnia wód mineralnych „Muszynianka Plus”. Zwiedzili także okoliczne miejscowości Gorlice, Biecz, pasiekę w Kamiannej, kościoły w Tyliczu oraz Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu. Na szczególną uwagę zasługują także cerkwie w Szczawniku, Powroźniku i Kamiannej, które odwiedzili obozowicze.

Dużych wrażeń dostarczyła młodzieży wizyta w Kopalni Soli w Bochni, której początki sięgają roku 1248, od XIII wieku do 1772 wchodziła w skład żupy krakowskiej i była najstarszym zakładem przemysłowym w Europie. Wszyscy mieli okazję nie tylko posłuchać historii tego miejsca, ale także przejechać się podziemną kolejką oraz wziąć udział w podziemnym spływie łodziami.

Wielką atrakcją dla młodzieży było wejście na lodowisko w Krynicy gdzie odbywały się treningi łyżwiarzy figurowych pod okiem wielokrotnego mistrza Polski i brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 1999 roku – Mariusza Siudka.

W trakcie całego obozu młodzież bardzo chętnie brała udział w rozgrywkach sportowych (siatkówka, piłka nożna), organizowane były dyskoteki, ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek, wspólne wyjście do kina. Nie obyło się także bez licznych konkursów np. konkurs wiedzy o Krynicy, konkurs przyrodniczy wiedzy o Beskidzie Sądeckim, konkurs wiedzy o cerkwiach, itp.

W drodze powrotnej do domu młodzież z Kowalewa odwiedziła tradycyjnie Jasną Górę, gdzie przed Obrazem Matki Bożej wszyscy podziękowali za udany obóz.
 

Podobne wpisy